Hogy keressek pszichológust?

2025.03.23

Ha orvost keresünk, tudjuk, hogy nem mehetünk csak úgy, bármi problémával, bárkihez. Meg kellett tanulnunk, hova forduljunk, ha fáj a fülünk, hova, ha eltört a lábunk. A pszichológia is hasonló terület, de talán mégsem annyira ismert a rendszere, mint az orvosoké. Én is csak akkor döbbentem rá erre, mikor elkezdtem a képződést. Íme a rendszer leegyszerűsítve, a teljesség igénye nélkül.

A PSZICHOLÓGUSOK RENDSZERE

A jelenlegi oktatási rendszer a pszichológusok alapképzését 5 évben méri. Ennek is két része van. 

  • Ha valaki sikeresen államvizsgával lezárja az első 3 éves alapképzést, az viselkedéselemző címet kap. Nem jogosult pszichológia tevékenység végzésére. 
  • A következő 2 év a mesterképzés. Ezt különböző specializációk keretében végezheti a hallgató, mégis egységesen okleveles pszichológus diploma szerezhető az újabb államvizsgával.
  • Az 5 éves diploma az alapja a további módszerspecifikus képzéseknek, ami alapján rétegződni kezd a pszichológus munkájának területe. A módszerspecifikus képzéseket akkreditált képzések kínálják (2, akár 6 év) és ahogy nevükben is szerepel, módszerek tanulhatóak általuk. Pl. kognitív terápiák, sématerápia, párterápia, családterápia stb. A különböző módszerek elvégzésével is okleveles pszichológus a képzés szintje. Sokan maradnak ezen a szinten, és a módszerek skáláját bővítik.
  • A következő szinthez ugyanis újabb egyetemi képzés, szakképzés szükséges (2-4 év), így képződik a szakpszichológus. Különböző területek léteznek, így lehet valaki klinikai felnőtt-, vagy gyerek szakpszichológus, pszichoterapeuta vagy tanácsadó szakpszichológus és sorolhatnánk.
  • Ha valaki doktori képzésben (Phd fokozat) gondolkodik, mesterképzést követően további 3 évet vesz igénybe, és lehet mondjuk kutató pszichológus, vagy egyetemi oktató is.

A pszichiáter képzés egy másik vonal. A pszichiáter orvosnak minősül, és egyedül ő írhat fel gyógyszereket – sem a szakpszichológus, sem az okleveles pszichológus nem teheti ezt meg.

Külön vonalról csatlakozik be az egészségpszichológus is, szintén egyetemi képzéssel, aki feltehetően elsősorban az egészségügyben helyezkedik el, ahogy a klinikai szakpszichológusok nagy része is.

Hogyan döntsem el, hova forduljak? Mire számítsak?

Nem kell belemélyedni ebbe laikusként, de hasznos lehet, ha tudunk róla. A pszichológusok ismerik saját rendszerüket, így bárkihez is fordulunk segítségért, ismerve a saját kompentencia határokat, tovább küldenek máshoz, ha nem a nekünk legjobb helyen kopogtattunk.

Az mindenképp segíthet már, ha látjuk, hogy valaki szervezetpszichológus, szexuálpszichológus, gyermekpszichológus vagy épp családterapeuta, mert ez a megnevezés utal rá, mi a szakterülete.

Azt azonban láthatjuk, hogy a képzés hosszú és drága, így talán érhető, miért tér el szakpszichológusok és pszichológusok óradíja, ahogy az is érthetőbb így talán, hogy eltérő esethez, eltérő módszerhez különféle keretek, időtartamok működnek, hiszen normatív krízis esetén elegendő lehet 4-5 ülés, míg személyiségszavarok esetén akár több évig is elhúzódhat egy sikeres terápia.