Fókuszban a hiányfókusz
Egyre érezhetőbb a különbség azok között, akik a nem teljesen teli pohárra már félig üresként, és azok között, akik még félig teliként tekintenek.
Azok, akik a hiányra fókuszálnak (már félig üres) jellemzőbben többet panaszkodnak, elégedetlenkednek, szomorkodnak, mérgeskednek, veszekednek, hiszen fókuszuk arra irányul, hogy valamit teljességében elveszíthetnek - legyen anyagiakról, vagy épp kapcsolatokról szó, és bizony azzal, hogy életünkben most globálisan több bizonytalanság, nehézség, kihívás, veszteség van jelen, mint a korábbi években, ez a viszonyulásmód és az ezzel járó érzelmi és viselkedésminták felerősödhetnek és nagyobb kontrasztba kerülhetnek a másik típus képviselőivel (még félig teli), akik a nehézségek ellenére próbálnak arra fókuszálni, annak örülni, ami még elérhető, amivel a hiány enyhíthető, pótolható. A két "csoport" rezgése változóban van, ami kevesebb egymás iránti megértéssel, toleranciával járhat.
Mit jelent ez?
A "még félig tele pohár" gondolkodású embert jobban irritálhatja a "már félig üres pohár" hozzáállású ember, hiszen érezheti úgy, hogy próbálja lehúzni az egyébként is sok gond között, teherré válhat számára.
A "már félig üres pohár" hozzáállású embert irritálhatja a másik típus optimizmusa és érezheti úgy, hogy nem értik meg őt, nincs irányában megfelelő mértékú figyelem, empátia.
Ez akkor lehet nagyobb konfliktus forrása, ha a két fél párkapcsolatban, szoros rokoni kapcsolatban vagy munkakapcsolatban, (érzelmi, gazdasági érdekkapcsolatban) áll egymással és nem egyformán közelítik meg a problémákat, akár egymás problémáit.
Érdemes tehát figyelnünk arra, hogy azon túl, hogy észleljük, hogy miből van kevesebb, mi hiány (nem dugjuk homokba a fejünket), tudjunk örülni párhuzamosan annak, ami viszont elérhető, ami megadatik, ami létrehozható, amitől könnyebb feldolgozni magát a hiányt (feldolgozni, nem elfojtani), nehogy még több konfliktus jöjjön létre a kapcsolatainkban, csoportjainkban a megközelítésmódunk, hozzáállásunk miatt.
Honnan merítsünk ehhez elérhető pozitív megéléseket? Nos, nem mindig ugyanott jelenik meg az, aminek örülhetünk, ahol a hiány nehézséget jelent. Lehet, hogy gondok vannak a párkapcsolatunkban, DE egészségesek vagyunk. Lehet, hogy kevesebb pénzünk van a hónap végére, DE harmónikus a kapcsolat köztünk. A lényeg, hogy ne CSAK a hiányra, problémára, küzdelmekre fókuszáljunk, mert az könnyen felőröl, és még több hiányt hozhat be az életünkbe!